Jak pracuji

Psychologické poradenství a psychoterapie

Psychologické konzultace mohou pomáhat nalézt cestu z obtížných životních situací nebo se v nich zorientovat. Mohou být také užitečné, přejete-li si ve Vašem životě nějakou změnu. Možná potřebujete něco získat, možná něco odstranit. A nebo je ve Vašem životě vcelku vše, jak má být, jen se chcete pozastavit a zvážit, kudy jdete a kam dál.

Poradenství

Chápu jako užitečné odlišovat poradenství a psychoterapii. Poradenství je spíše krátkodobé. Obvykle přicházíte v situaci, kdy jste již sami vyzkoušeli různé možnosti a rady, ale nedosáhli jste toho, co si přejete. V rámci poradenství se tedy společně zaměříme na nalezení nového porozumění Vaší situaci a způsobů řešení. Zjistíme, co potřebujete, abyste mohli tato řešení využívat, a dále mohli pokračovat i bez mé pomoci.

Psychoterapie

Psychoterapie má stejný cíl, jako poradenství - Vaši spokojenost, vyřešení starostí, se kterými přicházíte. Na rozdíl od poradenství přicházíte ale s potřebou hlubší změny, širšího porozumění svému životním příběhu a jeho událostem. Nejde tu o vyřešení jedné obtíže, ale získání něčeho, co následně pozitivně ovlivní mnoho oblastí Vašeho života.

Dbám o to, aby návštěva u mě nebyla jen užitečnou událostí, ale abyste se se mnou cítili příjemně. V takové bezpečné atmosféře můžete svobodně hovořit o všem, co Vás trápí, stejně jako objevovat, jaké to bude, až Vás trápení začne opouštět.

Při své práci používám kolaborativní a narativní příštup, systemicky orientované přístupy.

První návštěva

Na první konzultaci se nemusíte nijak připravovat. Především se seznámíme, nabídnu Vám možnost dovědět se o mě, co je pro Vás důležité, abyste se se mnou cítili příjemně. Pro někoho je podstatné, mám-li děti, jsem-li věřící, a podobně.

Možná Vás ale hned na začátku nebude zajímat mnoho o mě, spíše budete chtít začít popisovat, s čím přicházíte. S tím Vám pomohu - domluvíme se, jestli se mám spíše ptát, nebo chcete hovořit a já mám jen naslouchat. Budu se snažit, aby to pro Vás bylo co nejsnazší a nejpřirozenější.

Také se domluvíme na tom, co ode mne potřebujete - někdo nejprve dobrého posluchače a jen minimum nápadů a rad, někdo naopak očekává víc impulzů z mé strany, nové pohledy, nebo třeba nějaké "domácí úkoly" na zamyšlení.

Po prvním sezení si můžete o všem popřemýšlet, nechat náš rozhovor doznívat a rozhodnout se, jestli chcete návštěvu zopakovat, až poté. Někdo má přání domluvit se na další schůzce rovnou po skončení té první, i to je možné.

Jak často a jak dlouho?

Není dopředu možné říci, jak často bude nejlepší se scházet a po jak dlouhou dobu. Nejčastěji mě lidé navštěvují jednou za 2 týdny, po nějaké době se interval zvyšuje, s někým se pak potkávám po měsíci i po dvou. Je možné mě ale vidět i častěji. Vy sami si zvolíte, co je pro Vás ta správná doba, kdy mě zase navštívit.

Naše spolupráce může být jakkoli dlouhá, jednorázová až trvající několik let. Nejčastěji trvá mezi 4 - 10 setkáními, ale velmi záleží na tom, s čím přicházíte. Vždy je to ale Vaše rozhodnutí a po každém sezení zvlášť se budeme domlouvat, zda a za jak dlouho se setkáme.